Wiadomości

Geodeci idą na wieś. Pomierzą nasze domy

Geodeci idą na wieś. Pomierzą nasze domy

Fot.: Google Street View

Prace związane z aktualizacją ewidencji gruntów i budynków ruszą w najbliższych tygodniach. Obejmą cały obszar gminy Żary.

- Projekt czeka od roku 2011 - mówi Alicja Baranowska, naczelnik powiatowego wydziału geodezji i katastru. - Ze względu na brak pieniędzy zabieramy się za niego dopiero teraz. Gmina Tuplice i gmina wiejska Żary są ostatnie w kolejce.

Przetarg na wykonanie prac wartych 633 tysiące złotych wygrało konsorcjum firm „Geomap” z Zielonej Góry oraz OPGK Rzeszów S.A. Jego zadaniem będzie stworzenie od podstaw spisu gminnych nieruchomości wraz z informacją o ich właścicielach.

- Wizyt pracowników Geomapu można spodziewać się już od najbliższego piątku - zaznacza A. Baranowska - Geodeci wejdą do wszystkich gospodarstw, by określić funkcje poszczególnych budynków.

Pięciu oferentów zgłosiło się do przetargu na prace geodezyjne. Kontrakt wart jest ponad 600 tys. zł

Tworzone właśnie kartoteki, będą niezbędne w przypadku sprzedaży lub przekazania nieruchomości. Sporządzając akt notarialny będziemy musieli sięgnąć po zawarte w nich informacje.

Stąd prośba, by mieszkańcy gminy okazali geodetom wszelaką pomoc. Ci którzy zaniedbali przekazanie wiadomości o zmianie adresu zamieszkania, zobowiązani są go zaktualizować w powiatowym wydziale geodezji. Usprawni to obieg korespondencji w sprawie prowadzonych prac.

Jeśli przegapimy odwiedziny „Geomapu” będziemy mieli jeszcze szansę wnieść uwagi do tworzonej ewidencji. Od 27 czerwca przez trzy tygodnie, będzie ona dostępna do wglądu w żarskim starostwie.

- Doświadczenie uczy, że interesanci rzadko z takiej możliwości korzystają - przyznaje pani naczelnik - W naszych spisach roi się od nieaktualnych danych. Sądy prowadząc postępowania spadkowe nie były zobowiązane nas powiadamiać. Ważne więc by teraz to wyłapać i skorygować. Jeśli w nowych kartotekach pojawią się błędy, kosztami przyszłych zmian obciążony zostanie właściciel nieruchomości.

Więcej na temat: gmina Żary

Komentarze (1)

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.